lista
Matice

Přečtená společnosť Matice Tuláčkova znikla leta dvoutisícího perniho z prasecky vopraudousky vodhollanosti voslaviť a v lepčim sjetle porychtovať vodkaz jennoho z nejuětčich chasniků velemnýho Poniklýho, kerkonošskejch hor i celyho nášho českyho národa!

Matice se vodhollala zatím přehliženyho titána J. V. Tuláčka řánně zviditelniť a voslaviť tim, že ušem je třá poujedíť vo jeho siláckejch herdinskejch skutkách. Prosápnouť lajntuch zapomněni a taky zaškertiť daremně vopoveržlivy záujery vo strejcoj Tuláčkoj, je třá pro zachráněni jeho staroslaunyho dědictvi. Takovou mus jeden miť ctižádostivosť.

Za timllenčkytim oučelem šponuje Matice snaženi ve voblastech muderlantskyho špekulováni, písmáctvi, uměleckyho tentočkováni a politickýho poposterkáváni.

Zatím mužme hovořiť aspoň vo takovymlle činěni:


opona Tuláček bojující
opona Tuláček bojující

Matice Tuláčkova, v jejímž popředi stojí kurátor, je ukrutně nóblesni přečtenou společnostěj se sillem v Poniklým. Požadauky na strejce i tetky, co by třá chtěli bejť taky jenněma z Matice, sou tak kór přisny, že ulizť do ní nejni ani skoro možny. Součinnosť s podomně móresnejma ulastencema (Kabinet kerkonošký slovesnosti, Bažantova loutkářská družina, vobec Poniklej) ale Matice pěstuje a má z nich vopraudouskou radosť.